Gorąca walka i wielkie emocje

Blisko 300 zawodników i zawodniczek pokonało trudną technicznie, kamienistą trasę w Beskidzie Małym. To była już trzecia edycja naszego biegu. Żar lejący się z nieba przypominał o pierwszej, jeszcze gorętszej edycji z 2019 r.

Nazaretanka s. Joanna Jeż trudną technicznie, stromą i kamienistą trasę biegu Frassatiego pokonała w habicie

2021-06-24

Wśród biegaczy znalazło się wielu ze ścisłej krajowej czołówki, ale większość stanowili amatorzy, którzy zwyczajnie kochają góry i mają w sobie sportowy gen. Dokładnie tak jak patron biegu – bł. Pier Giorgio Frassati. Niektórzy jeszcze przed startem uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele w Międzybrodziu Bialskim.

W zawodach brali udział również księża, zakonnicy, a nawet siostra zakonna – nazaretanka s. Joanna Jeż, która trudną technicznie, stromą i kamienistą trasę pokonała w habicie, za co otrzymała na szczycie gigantyczny aplauz.

Biegacze walczyli w ponad 30-stopniowym upale, na trasie czekały na nich trzy punkty regeneracyjne z napojami, przy których wolontariusze i kibice zagrzewali do walki o jak najlepszy wynik, a przy jednym z punktów przygrywała góralska kapela złożona z muzyków z Fundacji Braci Golec.

Klasyfikację generalną mężczyzn wygrał Adrian Bednarek, któremu do rekordu trasy z 2019 r. zabrakło niewiele ponad minutę. Bednarek na pokonanie 21,8 km i 1120 m przewyższeń potrzebował zaledwie 1 godziny, 41 minut i 45 sekund. W rywalizacji kobiet królową biegu została Urszula Paprocka, która ustanowiła nowy kobiecy rekord trasy, łamiąc magiczną barierę 2 godzin (1:59:05). Biegaczka z Krakowa wygrała również w 2020 r. – wtedy jej czas był jeszcze lepszy, ale ze względu na skrócenie trasy nie był to jej oficjalny rekord.

W czasie biegu rozegrano także klasyfikację Mistrzostw Polski Duchowieństwa w Biegach Górskich. Wśród kapłanów tytuł mistrzowski obronił ks. Tomasz Szady z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, wicemistrzem został ks. Michał Kozak z archidiecezji przemyskiej. Trzeci stopień wywalczył ks. Paweł Marzec z diecezji tarnowskiej. Tytuł Mistrzyni Polski Duchowieństwa w Biegach Górskich przypadł siostrze Joannie Jeż.

Relacje zdjęciowe i filmowe na portalu gosc.pl i fanpage’u facebookowym biegu, do którego polubienia zapraszamy.

Organizatorem Górskiego Biegu Frassatiego jest „Gość Niedzielny” i Radio eM, a sponsorem głównym imprezy był PKN ORLEN.