Piotr Jerzy Frassati
Piotr Jerzy Frassati – zakochany w górach (urodził się u stóp Alp), niezwykle aktywny sportowo, a równocześnie ofiarnie niosący pomoc najbardziej potrzebującym. Zawsze stawiał sobie wysoko poprzeczkę.
2018-09-14
Piotr Jerzy Frassati – urodził się w Turynie 6 kwietnia 1901 r. Był synem utalentowanej malarki Adelajdy oraz Alfreda – właściciela liberalnego dziennika „La Stampa”, senatora i ambasadora Królestwa Włoch w Berlinie. Wychowywał się wraz z młodszą o niespełna dwa lata siostrą Lucianą. Piotr był człowiekiem o niezwykle szerokich horyzontach i głębokim życiu duchowym. Choć jego rodzice byli religijnie raczej obojętni, on angażował się w liczne ruchy i stowarzyszenia religijne. Był m.in. tercjarzem dominikańskim. Charakteryzowała go niezwykła aktywność społeczna i sportowa. Jeździł na rowerze, biegał, pływał, ale jego największą pasją były góry. Uwielbiał wędrować i wspinać się w Alpach. Ta miłość do gór w połączeniu z głębokim życiem modlitwy doprowadziły młodego Frassatiego do założenia wspólnie z przyjaciółmi nieformalnego Stowarzyszenia Ciemnych Typów, którego celem było łączenie apostolatu modlitwy z aktywnością górską. Stało się to w 1924 r. Kilka lat wcześniej, w 1922 r., jako student inżynierii górniczej, odwiedził Polskę – m.in. Katowice, gdzie przyglądał się funkcjonowaniu miejscowych kopalń.
Piotr Jerzy łączył w swoim życiu w harmonijną całość aktywność intelektualną, fizyczna i duchową. Jego głębokie życie modlitewne i ascetyczne zaowocowały wyjściem do najuboższych dzielnic Turynu, gdzie angażował się w pomoc biednym i zepchniętym na margines życia społecznego. Podczas tej służby zaraził się chorobą Heinego-Medina, która doprowadziła do jego śmierci. Zmarł 4 lipca 1925 r., w wieku zaledwie 24 lat. Jego pogrzeb zgromadził tłumy, głównie spośród tych, którym pomagał.
Piotr Jerzy został beatyfikowany w 1990 r. przez papieża Jana Pawła II. W kalendarzu liturgicznym jego wspomnienie przypada 4 lipca.